logo

Spotkanie z Marcinem Horałą, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Marek Wesoły

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się dziś spotkanie z Marcinem Horałą, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP z przedstawicielami parlamentu oraz samorządowcami.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m. in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.
Polska Na Dobrych Torach dla województwa śląskiego to budowa 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja 246 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 3,6 mln mieszkańców województwa.

Leave A Comment